Skip to content

207 Bowers St.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block2703
Lot7
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building ClassC0629
Description3S-F-D-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage629
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
46%
Improvement Value:$86,500
54%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,606-0.6%
2024$3,629+40.1%
2023$2,590-0.4%
2022$2,600+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$216,666

From:

To:

Sq Ft629DeedBook 9632, Page 649Recorded1/20/2022

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 9011, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1895