Skip to content

110 Lincoln St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2005

Property Information

Block2605
Lot38
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building ClassC0640
Description3S-B-D-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$121,500
62%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,388-0.6%
2024$4,415+40.1%
2023$3,152-0.4%
2022$3,164+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900