Skip to content

997 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$912,000
Last Sale Date
May 14, 2025

Property Information

Block2704
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
35%
Improvement Value:$377,500
65%
Total Assessment$580,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,951-0.6%
2024$13,033+40.1%
2023$9,303-0.4%
2022$9,338+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$912,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 9901, Page 472Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 8870, Page 796Recorded9/18/2012

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 8869, Page 605Recorded9/11/2012

Property Built

Built

Year Built: 1890