Skip to content

200 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block2704
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
29%
Improvement Value:$446,000
71%
Total Assessment$631,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,090-0.6%
2024$14,179+101.6%
2023$7,032-0.4%
2022$7,058+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 9692, Page 765NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/29/2022

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9054, Page 745Recorded7/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1880