Skip to content

200.5 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2019

Property Information

Block2704
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
47%
Improvement Value:$211,200
53%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,847-0.6%
2024$8,903+40.1%
2023$6,355-0.4%
2022$6,379+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880