Skip to content

353 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block2303
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
31%
Improvement Value:$539,600
69%
Total Assessment$779,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,408-0.6%
2024$17,518+40.1%
2023$12,505-0.4%
2022$12,552+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$454,000

From:

To:

Sq Ft2,912DeedBook 9150, Page 904Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4929, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1890