Skip to content

206 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Dec 14, 1976

Property Information

Block2704
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
37%
Improvement Value:$394,600
63%
Total Assessment$628,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,787-0.6%
2024$13,875+41.1%
2023$9,833-0.4%
2022$9,870+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3220, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1880