Skip to content

90 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1945

Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block2705
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,510
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
50%
Improvement Value:$213,900
50%
Total Assessment$427,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,551-0.6%
2024$9,610+40.1%
2023$6,860-0.4%
2022$6,886+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945