Skip to content

142 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 9, 2007

Property Information

Block24002
Lot79
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,547
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
38%
Improvement Value:$154,500
62%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527-0.6%
2024$5,561+40.1%
2023$3,970-0.4%
2022$3,985+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925