Skip to content

34 Rutgers Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block27204
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
33%
Improvement Value:$178,200
67%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967-0.6%
2024$6,004+40.1%
2023$4,286-0.4%
2022$4,302+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 8769, Page 529NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/23/2010

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6027, Page 310

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 6027, Page 310NU CodeFamily (1)Recorded8/9/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920