Skip to content

73 Warner Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2012

Property Information

Block27102
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
36%
Improvement Value:$155,000
64%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,422-0.6%
2024$5,456+40.1%
2023$3,895-0.4%
2022$3,909+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8814, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1912