Skip to content

305 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 0001

Last Sale Date
Dec 30, 1985

Property Information

Block27201
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-O-G-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
40%
Improvement Value:$129,100
60%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,837-0.6%
2024$4,867+40.1%
2023$3,474-0.4%
2022$3,487+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3503, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 0001