Skip to content

Inside Stevens Ave.SJersey City, NJ 07305

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block26502
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-F-G-IN.
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,400
96%
Improvement Value:$5,700
4%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,396-0.6%
2024$3,418+40.1%
2023$2,440-0.4%
2022$2,449+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0