Skip to content

304 Chapel Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2007

Property Information

Block27201
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
28%
Improvement Value:$228,300
72%
Total Assessment$319,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,130-0.6%
2024$7,175+40.1%
2023$5,122-0.4%
2022$5,141+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900