Skip to content

32 New St.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2007

Property Information

Block27204
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$224,200
70%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,105-0.6%
2024$7,150+40.1%
2023$5,104-0.4%
2022$5,123+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3242, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1909