Skip to content

200-24 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Jan 25, 2016

Property Information

Block27503
Lot11.200
QualifierC0024
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1035
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
27%
Improvement Value:$238,500
73%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335-0.6%
2024$7,381+40.1%
2023$5,269-0.4%
2022$5,289+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

Sq Ft1,035DeedBook 9098, Page 504Recorded2/10/2016

Property Sale

SaleMulti
$235,500
DeedBook 4015, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1987