Skip to content

203-34 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block27503
Lot11.203
QualifierC0034
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1035
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
24%
Improvement Value:$283,800
76%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,347-0.6%
2024$8,399+40.1%
2023$5,996-0.4%
2022$6,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,035DeedBook 9589, Page 564Recorded8/13/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 7693, Page 298NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/12/2005

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 7693, Page 298

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 5610, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 5328, Page 270

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 4864, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1988