Skip to content

12 Suburbia CourtJersey City, NJ 07305

Built 1967

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block27803
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
22%
Improvement Value:$250,500
78%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146-0.6%
2024$7,190+40.1%
2023$5,133-0.4%
2022$5,152+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9370, Page 999NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9370, Page 999

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 7444, Page 225Recorded1/19/2005

Property Built

Built

Year Built: 1967