Skip to content

26 Mina Dr.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block27805
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
30%
Improvement Value:$193,700
70%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183-0.6%
2024$6,222+40.1%
2023$4,441-0.4%
2022$4,458+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 7010, Page 163Recorded1/17/2003

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5410, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1960