Skip to content

10 Romar Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Nov 30, 1995

Property Information

Block28501
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,415
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
29%
Improvement Value:$215,300
71%
Total Assessment$303,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766-0.6%
2024$6,808+40.1%
2023$4,860-0.4%
2022$4,878+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4935, Page 144

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3307, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1960