Skip to content

22 Norcroft Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 1, 2009

Property Information

Block27806
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
35%
Improvement Value:$153,900
65%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,315-0.6%
2024$5,348+40.1%
2023$3,818-0.4%
2022$3,832+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8869, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1961