Skip to content

326 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block27901
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
32%
Improvement Value:$180,600
68%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931-0.6%
2024$5,968+40.1%
2023$4,260-0.4%
2022$4,276+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 7415, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1920