Skip to content

344 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block27901
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
35%
Improvement Value:$160,100
65%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,495-0.6%
2024$5,530+40.1%
2023$3,947-0.4%
2022$3,962+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9130, Page 347Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 9058, Page 315Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale
$162,845

From:

To:

DeedBook 9058, Page 310NU CodeCOAH housing (21)Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7860, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1920