Skip to content

288 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2012

Property Information

Block28001
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,872
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
28%
Improvement Value:$243,000
72%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503-0.6%
2024$7,550+40.1%
2023$5,389-0.4%
2022$5,410+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900