Skip to content

329-331 Central AveJersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jan 5, 2015

Property Information

Block2801
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building ClassS
Description3S-F-C-9U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,900
14%
Improvement Value:$1,869,100
86%
Total Assessment$2,175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,568-0.6%
2024$48,872+40.1%
2023$34,887-0.4%
2022$35,018+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 9017, Page 734Recorded1/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1890