Skip to content

1752 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 6, 2004

Property Information

Block28101
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description3-B-G

Assessment

Land Value:$158,000
77%
Improvement Value:$47,700
23%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,593-0.6%
2024$4,622+40.1%
2023$3,299-0.4%
2022$3,312+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 7398, Page 268