Skip to content

237 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block28102
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
23%
Improvement Value:$208,500
77%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,056-0.6%
2024$6,094+40.1%
2023$4,350-0.4%
2022$4,366+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5852, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1900