Skip to content

200 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 30, 1991

Property Information

Block28102
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1UH-B-G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
36%
Improvement Value:$150,200
64%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,274-0.6%
2024$5,307+40.1%
2023$3,789-0.4%
2022$3,803+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4403, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1900