Skip to content

6 Ferncliff Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block28301
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
27%
Improvement Value:$227,400
73%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,733-0.6%
2024$6,776+42.2%
2023$4,766-0.4%
2022$4,784+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962