Skip to content

108 Country Village Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block28301
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
34%
Improvement Value:$114,600
66%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,624-7.0%
2024$3,899+40.1%
2023$2,783-0.4%
2022$2,793+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 9642, Page 920NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/23/2022

Property Sale

Sale
$262,750

From:

To:

DeedBook 7695, Page 284Recorded10/15/2005

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3267, Page 1133

Property Built

Built

Year Built: 1963