Skip to content

114 Country Village Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 15, 1988

Property Information

Block28301
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,890
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
27%
Improvement Value:$199,800
73%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,074-0.6%
2024$6,112+40.1%
2023$4,363+5.7%
2022$4,129+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3971, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1963