Skip to content

106 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$798,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block28401
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
25%
Improvement Value:$233,100
75%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,916-0.6%
2024$6,959+40.1%
2023$4,968-0.4%
2022$4,986+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$798,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9851, Page 334Recorded10/1/2024

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 8749, Page 112Recorded8/20/2010

Property Built

Built

Year Built: 1960