Skip to content

79 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block28302
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
28%
Improvement Value:$185,800
72%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,761-0.6%
2024$5,797+40.1%
2023$4,138-0.4%
2022$4,154+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 9876, Page 535Recorded1/31/2025

Property Sale

Sale
$406,000

From:

To:

DeedBook 8265, Page 191Recorded7/13/2007

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 7848, Page 284Recorded3/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 1962