Skip to content

80 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2009

Property Information

Block28401
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F&B-1U-G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,056
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
35%
Improvement Value:$122,000
65%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,200-0.6%
2024$4,227+40.1%
2023$3,017-0.4%
2022$3,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

DeedBook 8709, Page 46NU CodeTitle correction (4)Recorded1/6/2010

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

DeedBook 6011, Page 169Recorded7/2/2002

Property Built

Built

Year Built: 1963