Skip to content

56 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block28401
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
30%
Improvement Value:$177,600
70%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,676-0.6%
2024$5,712+40.1%
2023$4,077-0.4%
2022$4,093+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 9123, Page 417Recorded6/6/2016

Property Sale

Sale
$428,000

From:

To:

DeedBook 8112, Page 114Recorded1/26/2007

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5803, Page 294

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4942, Page 51

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4187, Page 337

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3732, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1963