Skip to content

42 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2003

Property Information

Block28401
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
27%
Improvement Value:$165,700
73%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,069-0.6%
2024$5,101+40.1%
2023$3,641-0.4%
2022$3,655+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964