Skip to content

281 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block28501
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
19%
Improvement Value:$403,500
81%
Total Assessment$495,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,065-0.6%
2024$11,134+274.2%
2023$2,975-0.4%
2022$2,987+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9757, Page 766NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9680, Page 321Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 9680, Page 321

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4635, Page 225

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4366, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1905