Skip to content

173 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block28503
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
44%
Improvement Value:$91,600
56%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,653-0.6%
2024$3,676+40.1%
2023$2,624-0.4%
2022$2,634+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 9882, Page 181Recorded2/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1912