Skip to content

165 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1971

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block28503
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$224,100
71%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,014-0.6%
2024$7,058+40.1%
2023$5,038-0.4%
2022$5,057+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 9847, Page 895

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft2,092DeedBook 9847, Page 895NU CodeDoubtful title (14)Recorded9/13/2024

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 7054, Page 328Recorded5/16/2003

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3456, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1971