Skip to content

268 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1877

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block28503
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage862
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
41%
Improvement Value:$128,400
59%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,832-0.6%
2024$4,863+40.1%
2023$3,471-0.4%
2022$3,484+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft862DeedBook 9551, Page 928NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5157, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1877