Skip to content

223 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 23, 1994

Property Information

Block28601
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
32%
Improvement Value:$149,700
68%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,928-0.6%
2024$4,959+40.1%
2023$3,540-0.4%
2022$3,553+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4804, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1963