Skip to content

42 Greenville Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1921

Last Sale Price
$126,375
Last Sale Date
Mar 27, 2009

Property Information

Block28602
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description1S-B-D-2UH-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,018
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
34%
Improvement Value:$165,400
66%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,591-0.6%
2024$5,626+40.1%
2023$4,016-0.4%
2022$4,031+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$126,375
DeedBook 8662, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1921