Skip to content

54-56 Greenville Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block28602
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-CB-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,682
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
33%
Improvement Value:$255,600
67%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,465-0.6%
2024$8,518+40.1%
2023$6,081-0.4%
2022$6,104+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft2,682DeedBook 9757, Page 279NU CodeTax lien outstanding (9)Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,682DeedBook 9440, Page 846NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1963