Skip to content

186 Lembeck AvenueJersey City, NJ 07305

Built 2009

Last Sale Price
$123,844
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block28603
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,884
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
15%
Improvement Value:$485,400
85%
Total Assessment$572,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,786-0.6%
2024$12,866+40.1%
2023$9,185-0.4%
2022$9,219+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$123,844

From:

To:

Sq Ft3,884DeedBook 9455, Page 225NU CodeDoubtful title (14)Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8721, Page 8721

Property Built

Built

Year Built: 2009