Skip to content

11 Pamrapo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block29902
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page299

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
15%
Improvement Value:$493,600
85%
Total Assessment$580,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,965-0.6%
2024$13,046+40.1%
2023$9,313-0.4%
2022$9,348+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8806, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 2010