Skip to content

151 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1875

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2026

Property Information

Block28702
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page287

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-1U-H-B-G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
36%
Improvement Value:$174,300
64%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,080-0.6%
2024$6,119+40.1%
2023$4,368-0.4%
2022$4,384+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 9863, Page 749Recorded11/27/2024

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 9585, Page 429Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 9585, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1875