Skip to content

147 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Apr 28, 2004

Property Information

Block28702
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page287

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
29%
Improvement Value:$216,400
71%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,775-0.6%
2024$6,817+40.1%
2023$4,867-0.4%
2022$4,885+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 7297, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1963