Skip to content

129 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920
Industrial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block28702
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page287

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C

Assessment

Land Value:$4,582,000
95%
Improvement Value:$225,200
5%
Total Assessment$4,807,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470-29.6%
2023$31,939
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 9623, Page 944NU CodeCharitable / religious (17)Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 7530, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1920