Skip to content

72 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 0001

Last Sale Date
Aug 16, 1983

Property Information

Block28801
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page288

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-42U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
7%
Improvement Value:$2,330,900
93%
Total Assessment$2,499,700

Sale
$0
DeedBook 3386, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 0001