Skip to content

186 Princeton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 18, 2023

Property Information

Block30103
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
28%
Improvement Value:$220,500
72%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,822-0.6%
2024$6,865+40.1%
2023$4,900-0.4%
2022$4,919+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 9776, Page 716Recorded10/6/2023

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7790, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1925